W duszy gra

Po godzinach
po godzinach
09.07.2021
01:42

Jazz swingujący

Z muzyką związany jestem od dziecka – mówi Witalis Kuźmicz.

I dodaje - w wieku 8 lat trafiłem do szkoły muzycznej, do której zapisał mnie tata. Zamysł był taki, że zacznę naukę gry na akordeonie, gdy zobaczyłem fortepian, poczułem, że to instrument dla mnie. Chciałem grać na fortepianie a nie jakimikolwiek innym instrumencie muzycznym.

Witalis.jpg

Czy długo chodziłeś do szkoły muzycznej?

Z wykształcenia jestem muzykiem. Zaczęło się od tego, że najpierw skończyłem I oraz II stopień muzycznej szkoły. Później zdecydowałem się kontynuować naukę i ukończyłem studia muzyczne. Muzyka to moja pasja, cenię w niej rytm i to, że za pomocą paru dźwięków można wyrazić różne emocje, nastroje, ale nie tylko. W zależności od tego, jaki instrument dodamy, jakie tempo towarzyszy utworowi możemy płynnie przejść z jednego stylu muzycznego do drugiego – od bossa novy przez swing po pop.

Skoro o stylach muzycznych mowa, czy masz swój ulubiony?

Tak. Moim ulubionym rodzajem muzyki jest jazz swingujący. W tej muzyce jest niezwykły klimat, jakbyśmy przenieśli się do czasów Wielkiego Gatsbiego, gdzie klimat utworu budowany był przez sekcję rytmiczną oraz instrumenty dęte. Lubię słuchać utworów Louisa Armstronga, Teda Lewisa czy Benny’ego Goodmana. By zrozumieć co mam na myśli, czyli o jaki klimat jazzu swingującego mi chodzi, zachęcam do posłuchania: „On The Sunny Side of the Street”, Louisa Amstronga, ale także „Chattanooga Choo Choo” Glenna Millera czy choćby Franka Sinatry „I've got you under my skin”.

sheet-music-1229481_1920.jpg

Słyszałam, że masz swój zespół. Jaką muzykę gracie? Jazz swingujący?

Tak, od 2015 roku prowadzę zespół Witalis Band, który powstał w Krakowie. Jego współpomysłodawcą jest mój przyjaciel – Julek. Trzon zespołu jest stały, na przestrzeni czasu mieliśmy jednak różne wokalistki. Jaką muzykę gramy? Jednym słowem – rozrywkową. Zajmujemy się oprawą muzyczną imprez rozrywkowych. Sięgamy po utwory z gatunków: blues, swing, jazz. Muzykę, przy której można się pokołysać, potańczyć czy także, której można w skupieniu posłuchać i oddać się nostalgii.

Zespol_Witalis.png

Udaje Ci się połączyć pracę zawodową z pasją?

Zespół muzyczny jest dla taką odskocznią od codziennej pracy oraz rewelacyjnym hobby, które daje napęd w życiu osobistym o zawodowym. Obecnie można nas usłyszeć głównie na fanpage: https://www.facebook.com/witalisband

Dziękuję za rozmowę.

Zamknij
W celu poprawienia jakości usług korzystamy z plików cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii Więcej informacji