Odważnym się nie jest

Psychologia
badania
14.04.2021
02:30

Odważnym się bywa

Blisko 60 proc. Polaków uważa, że odwaga nie jest cechą charakteru, ale zachowaniem w konkretnej sytuacji – wynika z badania „Polacy o odwadze”. Postanowiliśmy przyjrzeć się zagadnieniu odwagi bliżej i zgłębić w badania, by poznać odpowiedzi na takie pytania jak:

  • W jakich sytuacjach Polacy czują się odważni?
  • Co nas motywuje do bycia odważnym, a co powstrzymuje?

ice-climbing-4000385_1920.jpg

Odwaga postrzegana jest przez Polaków jako ważny aspekt życia. Bez wątpienia jest potrzebna i użyteczna. Dlaczego? Dzieje się tak dlatego, że ułatwia osiąganie sukcesów i może przyczyniać się do większego poczucia szczęścia. Niemiej, jak wynika z badania odwaga jest czym innym dla mężczyzn, z innymi obszarami życia odwagę kojarzą kobiety. Kiedy mężczyźni na odwagę patrzą jako na wyraz męstwa, brawury to kobiety uważają, że jest to podejmowanie działania czy ryzyka w słusznej sprawie. Zatem można powiedzieć, że dla kobiet odwaga jest konkretnym zachowaniem, mającym miejsce pod wpływem emocji, z perspektywy mężczyzn odwaga jest cechą charakteru. Co ciekawe, w podejściu do odwagi różnić można dopatrzeć się nie tylko ze względu na płeć, ale także w podziale na wiek. O tym niemniej innym razem. Wróćmy do pytań postawionych powyżej.

hero-2604966_1920.jpg

W jakich sytuacjach Polacy czują się odważni?

Jeśli spojrzymy na akty odwagi w odniesieniu do życia obywatelskiego to zobaczymy, że na pierwszym miejscu Polacy wskazują bycie dawcą organu, np. oddanie komuś nerki. Na drugim mamy sprzeciwienie się przełożonym czy autorytetom stając w obronie własnych przekonań. Co ciekawe podium zamyka rzucenie pracy ze względu na nieetyczne, nieodpowiedzialne działania firmy. Co może być ich wyrazem? Na przykład nieprzestrzeganie praw człowieka. W jakich sytuacjach w życiu osobistym zachowujemy się odważnie? Tu numerem jeden jest odejście od partnerki/ partnera, który stosuje przemoc. Innym przykładem jest zakończenie długoletniego związku małżeńskiego, w którym było się nieszczęśliwym. Jako społeczeństwo uważamy, że wyrazem odwagi jest przeprowadzka do innego kraju ze względu na pracę, związek lub miłość. Oczywiście odwagę możemy także dostrzec w odniesieniu do zachowań w pracy czy też decyzji finansowych. W obu przypadkach wiąże się ona z prowadzeniem własnego biznesu.

Czyż nie trzeba mieć w sobie odwagi, by otworzyć własny biznes bądź zainwestować w nowy biznes oszczędności życia?

office-594132_1920.jpg

Co nas motywuje do bycia odważnym, a co powstrzymuje?

Jak wynika z badania motywacją do bycia odważnym jest chęć ochrony najbliższych, ale także postępowanie w zgodzie z własnym sumieniem. Chcemy mieć moc sprawczą, udowodnić sobie, że mamy wpływ na rzeczy, obszary naszego życia, które są dla nas ważne. Co drugi badany wskazuje, że czuje się odważny w obszarze relacji rodzinnych. Co zatem nas powstrzymuje i demotywuje? Otóż głównymi demotywatorami są lęk przed niepowodzeniem oraz obawa utraty stabilizacji.

Bez wątpienia do tematu odwagi wrócimy jeszcze nieraz.

couple-4641033_1920.jpg

„Polacy o odwadze” – informacje o badaniu

Badanie „Polacy o odwadze” zostało zrealizowane na zlecenie Grupy ANG SA przez butik badawczy Maison & Partners. Jego celem było zrozumienie postaw i zachowań Polaków związanych z odwagą. Badanie zostało przeprowadzone metodą CAWI na panelu badawczym Ariadna, na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie losowo-kwotowej (reprezentatywność ze względu na: płeć, wiek, wielkość miejscowości zamieszkania) dorosłych Polaków, N=1093. Realizacja - pierwszy kwartał 2021 roku.

Zamknij
W celu poprawienia jakości usług korzystamy z plików cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii Więcej informacji