Nieuniknione

Kultura
technologie
12.07.2021
00:30

Jak inteligentne technologie zmienią naszą przyszłość

W czasach wcale nie tak bardzo odległych mówiąc o istotach inteligentnych myśleliśmy o człowieku. Dzisiaj nie jest to już takie oczywiste.

science-fiction-1755976_1920.jpg

Powodów jest wiele, ale coraz częściej inteligencja powiązana jest ze słowem sztuczna. Sztuczna a zatem wytworzona przez technologię, nie przez naturę. Kiedyś nawet pewne rzeczy na filmach SF wydawały nam się zbyt abstrakcyjne, aby mogły się urealnić. Czas pokazał, że pewne elementy z tego stały się częścią rzeczywistości. Pojawiły się także nowe, inne, które jeszcze kilkanaście lat temu nawet w głowach wizjonerów nie istniały. Mało tego – weszły na tyle mocno w codzienność, że wręcz nie wyobrażamy sobie bez nich życia. Jednocześnie patrząc na ich historię popadamy w zdziwienie, że istnieją np. "tylko" 10 lat. A przecież wydaje się, że istniały "od zawsze". Żartobliwie można by rzec...strach pomyśleć o czymś innym, nowym..., bo a nuż się spełni :-)

futuristic-3862179_1920.jpg

Może "ktoś" już słucha naszych myśli a skoro naszych to i naszych sąsiadów i znajomych. Od tego nie daleko, by oczami wyobraźni zobaczyć serwery z bazami danych myśli. Dalej już prosta droga do wyprodukowania rzeczy czy usług, o których marzymy –ładnie brzmi, prawda?

I powinniśmy przyzwyczaić się do tego, że z dnia na dzień będzie to brzmiało coraz bardziej znajomo. Jesteście na to gotowi? Nie? No cóż...na FB, który wie o was wszystko a do tego macie go w telefonie też kilkanaście lat temu nie byliście. Dzieje się i będzie się działo.

smartphone-1445489_1920.jpg

Póki co zapraszam do lektury.

Informacje o książce

  • Tytuł: Nieuniknione. Jak inteligentne technologie zmienią naszą przyszłość
  • Autor: Kevin Kelly
  • Opis: Jest rok 2047. Nie masz samochodu, ani w ogóle zbyt dużo rzeczy, za to subskrybujesz odpłatnie to, co potrzebujesz. Wirtualna rzeczywistość jest tak powszechna, jak telefony komórkowe. Z urządzeniami, które cię otaczają, porozumiewasz się za pomocą gestów. Niemal wszystkie płaskie powierzchnie stały się ekranami, a kiedy patrzysz na nie, one patrzą na ciebie. Reklamodawcy płacą ci za oglądanie reklam. Roboty i sztuczna inteligencja wykonują twoją starą pracę, ale dzięki nim dostałeś nową - zajmujesz się czymś, o czym nawet nie śniłoby ci się w dawnych czasach roku 2017. Kevin Kelly, myśliciel i wizjoner, który kiedyś przewidział, jaki zasięg będzie miała internetowa rewolucja, kreśli wiarygodną i pełną optymizmu drogę, którą będziemy podążać przez najbliższe 30 lat w świecie, w którym sztuczna inteligencja stanie się codziennością. Nadchodzące zmiany to rezultat długookresowych tendencji, których oddziaływanie na nasz świat już się rozpoczęło. Kelly opisuje 12 z nich, m.in. wyposażanie w sztuczną inteligencję rzeczy, z którymi stykamy się na co dzień oraz przedkładanie dostępu nad posiadanie na własność - i pokazuje ich wzajemne relacje. Te procesy zrewolucjonizują całkowicie to, jak pracujemy, uczymy się, kupujemy, spędzamy czas wolny i komunikujemy się ze sobą. Jeżeli zrozumiemy i wykorzystamy te nadciągające zmiany, łatwiej nam będzie ułożyć sobie nasze codzienne relacje w taki sposób, by nowe technologie przyniosły nam jak najwięcej korzyści. Nieuniknione to książka dla każdego, kto szuka rady, jak znaleźć swoje miejsce w tym wyłaniającym się nowym świecie. źródło opisu: www.gandalf.com.pl
Zamknij
W celu poprawienia jakości usług korzystamy z plików cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii Więcej informacji