Narcyz i Złotousty

Kultura
powieść
23.06.2021
01:47

Wielopłaszczyznowa powieść Hermana Hesse

Książki Hermana Hessego, autora między innymi ,,Wilka stepowego”, „Demiania”, „Siddarthy”, były tłumaczone na wiele języków, co świadczy o ich wysokich wartościach literackich. Cała literatura Hessego jest spójna i porusza ważkie tematy jak miłość, przyjaźń, wolność, dusza.

Także bohaterowie książki ,,Narcyz i Złotousty” uosabiają ludzki byt z jego rozdarciem pomiędzy duszą i ciałem. Właśnie tak odczytuję postacie Narcyza i Złotoustego, jako rozterki z którymi musimy się mierzyć i z demonami z którymi musimy walczyć.

narcyz_i_zlotousty-1.jpg

Okładka: Media Rodzina Sp. z o.o.

Narcyz był uwarunkowany, aby wierzyć w Stwórcę

Oddaniem, ambicją i pracowitością chciał zasłużyć na jego uwielbienie. Wiódł bezpieczne życie pod okiem Braci i Boga. Życie w klasztorze według stałych reguł, bez pokus, pogrążony w niemym dialogu z Bogiem - było jego spełnieniem. Nie znał prawdziwego życia, tego które toczyło się poza murami opactwa. Obce mu były problemy zwykłej egzystencji, dylematów pospolitego życia. Był spełniony i wypełniony miłością boską.

Złotousty był anarchistą, nie godził się na życie w ,,Panoptykonie”

Jego ciekawość była tak wielka, że porzucił bezpieczny dom klasztoru i wyruszył w świat. Chciał być wolny od wszelkich reguł i zasad. Wiedział jedno, że chce być szczęśliwy i żyć intensywnie, poczuć życie w każdym jego aspekcie, posmakować jak najwięcej. Gromadził nowe uczucia, które były dla niego poznawcze, jak każda inna percepcja.

Wiódł życie proste i niebezpieczne. Aby móc to wszystko osiągnąć, musiał wykazać się wielką odwagą. Bowiem bycie wolnym oznacza wzięcie za siebie odpowiedzialność, za wszystko co robimy, za wszystkie nasze decyzje. Odwaga dużo kosztuje. Łatwiej powierzyć komuś podjęcie decyzji, wybrać przewodnika, za którym się podąża, wtedy to on ponosi odpowiedzialność, a nie my.

Hesse obie postacie przedstawia jako oddanych, dozgonnych przyjaciół. Każdy z nich związany z drugim niewidzialnymi więzami, obecnymi w ich oddzielnych bytach. Jeden z nich przedwcześnie i jako pierwszy umiera. Powieść Hessego ma wiele płaszczyzn, które mogą stanowić za punkt wyjścia do wielu, ciekawych dyskusji, jak matczyna miłość czy ludzkie okrucieństwo. To świetna lektura, do której się wraca, aby cały czas wyczytać coś nowego i aby na nowo, już z innej perspektywy, spojrzeć na to, co wcześniej zwróciło naszą uwagę.

Informacje o książce:
Tytuł: Narcyz i Złotousty
Autor: Herman Hesse
Opis

„Narcyz i Złotousty” to niesamowita historia przyjaźni ascetycznego mnicha z bezdomnym rzeźbiarzem. Narcyz reprezentuje świat duchowości, uważa, że równowagę wewnętrzną można osiągnąć tylko w klasztorze, gdzie zapomina się o istnieniu świata na zewnątrz. Przeciwnego zdania jest Złotousty, który powraca do klasztoru po tym, jak uciekł z niego wiele lat wcześniej, a podczas wędrówki po świecie doświadczył wiele smutków i radości, a natchnieniem dla jego twórczości były przygody miłosne. - źródło: Narcyz i złotousty - Media-Rodzina (mediarodzina.pl)

Zamknij
W celu poprawienia jakości usług korzystamy z plików cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii Więcej informacji