Najlepsza lekcja życia

Kultura
książka
27.04.2021
02:00

Temat tabu, który każdego dotyczy

Elisabeth Kubler-Ross, to jedna z moich ulubionych autorek. Wcześniej czytałam jej książkę o umieraniu dzieci, ale to nie o tej książce teraz chcę napisać. W książce „Rozmowy o śmierci i umieraniu” porusza bardzo trudny temat - dla większości temat tabu, choć nieuchronny i dotyczy każdego z nas.

352x500.jpg

Punkt wyjścia

Pisarka prawie całe swoje życie poświęciła temu tematowi, prowadząc badania, analizy i szkoląc innych, jak rozmawiać i postępować z osobami, których życie już się powoli kończyło. „Rozmowy o śmierci i umieraniu” to poruszająca, niesamowicie wnikliwa i prawdziwa książka o odchodzeniu. Bardzo osobiste dialogi spisane w książce są mądre i uświadamiające. Autorka uświadamia, że odejście bliskiej osoby może być normalne o ile my normalnie to potraktujemy. Jak i o czym rozmawiać z umierającymi? Jak sobie radzić z żałobą? Co możemy zrobić, by zrozumieć żałobę i kolejne jej etapy? To tylko przykładowe pytanie, które analizuje, ale nie tylko. Podaje różne stany neurotyczne osób w obliczu śmierci. Podpowiada, jak możemy im pomóc, jednocześnie nie zaniedbując siebie.

mourning-3064504_1920.jpg

Musimy stawić czoła, czy na pewno?

Zwykle mówimy ,,musimy stawić czoła” końcowemu etapowi życia, „musimy się zmierzyć” ze śmiercią, jakby to było coś z czym należy się w ogóle mierzyć. Wszyscy wiemy, że śmierć jest etapem każdego z nas, tak samo jak narodziny. Nie uda się tego etapu ominąć. Z narodzin się radujemy, a przecież odbywają się w bólu i narażeniem życia. Dlaczego zatem śmierć ma być gorsza, ma być czymś straszniejszym? Czy jednak lęk przed śmiercią nie został nam kulturowo narzucony, czy może tak bardzo przywiązaliśmy się do tego, co teraz posiadamy, że szkoda nam to opuszczać? A może nasza świadomość tak bardzo chce ,,nadal być”, że wytworzyła u nas ten lęk?

Bardzo podoba mi się stosunek Epikura do śmierci, który pisze "Śmierć, najstraszniejsze z nieszczęść, wcale nas nie dotyczy, bo gdy my istniejemy, śmierć jest nieobecna, a gdy tylko śmierć się pojawi, wtedy nas już nie ma". Zamiast w życiu skupiać się na wielkich rzeczach, czy nie lepiej przyjrzeć się tym malutkim szczegółom wokół nas? Tyle nam umyka. Dostrzegamy to dopiero, kiedy zostało na kilka ostatnich chwil. Dlaczego ciągle to robimy?

swing-1365713_1920.jpg

Lekcja życia

Ta książka stworzyła w moim umyśle mnóstwo wątpliwości i zmusiła do postawienia wielu pytań – na które cały czas szukam odpowiedzi. Miałam zaszczyt uczestniczyć przez półtora roku w odchodzeniu bliskiej mi osoby i był to dar, który dzięki książkom Elisabeth Kubler-Ross doceniłam. Jej książki pomagają mi świadomie przeżyć etap umierania, a sam proces przyjąć jako najlepszą lekcje życia.

Informacje o książce:
Tytuł: Rozmowy o śmierci i umieraniu
Autor: Elisabeth Kubler-Ross
Opis
: Ważna książka o tym jak się komunikować z ludźmi, którzy odchodzą, jak starać się spełnić potrzeby zarówno tych, którzy nas zostawiają jak i nasze w oczekiwaniu na tę stratę

Zamknij
W celu poprawienia jakości usług korzystamy z plików cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii Więcej informacji