Kolekcjoner książek

Po godzinach
antykwariat
16.07.2021
01:40

Nie tylko Tolkiena

Książki od zawsze były jego pasją. W antykwariatach potrafi odnaleźć perełki. O kim mowa? O naszym ekspercie finansowym - Tomku Bartczaku.

Tomasz_Bartczak.JPG

Czy pamiętasz, kiedy zacząłeś kupować książki w antykwariatach?

Książki od zawsze były moją pasją i od kiedy pamiętam zawsze miałem jakąś biblioteczkę. Na początku zacząłem kupować książki w księgarniach, potem w kioskach, bo pojawiły się książki wydawane jak prasa. I to właśnie te wydania skierowały mnie do antykwariatów. Dlaczego? Bo dany tytuł nie był w ciągłej dystrybucji, dostępny był tylko przez krótki okres. Nie zawsze udało się go kupić w punkcie prasowym. Kolejny powodem były książki, których nie ma już na półkach w księgarniach a są wydawane w kilku tomach.

20210715_105059 (002).jpg

Szukasz konkretnych książek?

Oczywiście podstawa zbiorów jest klasyka literatury. Książki, które powinny być w każdym domu. Głównie szukam książek historycznych oraz powieści historycznych, fantastyki oraz biografii. Szukam konkretnych wydań w internecie, jak również po małych osiedlowych antykwariatach. Czasem trafiam na nie przez przypadek – ktoś robi porządki i oddaje książki po rodzicach lub dziadkach.

Ksiazki_Tomek.jpg

Nie tylko kupujesz, ale także sprzedajesz książki. Prawda?

Tak, ale sprzedaje tylko te pozycje, które mi się powtarzają. Nie wiem nawet ile mam w sumie książek.

Polecasz jakeś szczególne miejsca?

Ciężko tu mówić o szczególnych miejscach. Wszystko zależy od tego czego szukamy. Pierwszym miejscem jest oczywiście internet a w antykwariatach stacjonarnych szukam nowych inspiracji do poszukiwań.

„Polujesz” obecnie na jakiś konkretny tytuł?

Jest kilka pozycji, których poszukuję, na przykład kilka pozycji z zielonej serii tolkienowskiej wydawnictwa Amber z lat 90.

Z jakich książek w swoim zbiorze jesteś najbardziej dumny?

Z tych, które udało mi się skompletować. Takim przykładem może być "Władca pierścieni”, na jego tomy polowałem kilka lat a kupiłem jednego dnia w trzech różnych miejscach w Warszawie.

Tolkien.jpg

Zamknij
W celu poprawienia jakości usług korzystamy z plików cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii Więcej informacji