Jak poradzić sobie z jet lagiem?

Zdrowie
odpoczynek
04.03.2020
02:40

Nie ma magicznego lekarstwa na walkę z jet lagiem.

Mamy jednak nadzieję, że poniższa lista dobrych praktyk pomoże ci uporać się z jego dokuczliwymi skutkami.

  1. Przystosuj się zawczasu.
    Jeśli podróż będzie trwała dłużej niż kilka dni, warto przed wyjazdem powoli przesuwać rytm dobowy. Kłaść się spać i wstawać później (jeśli podróżujemy w kierunku zachodnim) lub kłaść się i wstawać wcześniej niż zazwyczaj (w kierunku wschodnim).
  2. Pij dużo wody.
    Nawodnienie to podstawowa potrzeba organizmu, którą zaburzają wielogodzinne loty. Wilgotność w samolocie często spada poniżej 20%. Dodajmy do tego odgrzewane jedzenie podawane o nienaturalnych porach, kawę, alkohol oraz klimatyzację i nasze ciało woła PIĆ!
  3. Rusz się.
    Ćwiczenia w samolocie brzmią jak sport ekstremalny. Jednak delikatna gimnastyka i spacery między siedzeniami pomogą pobudzić krążenie, zmniejszając ryzyko zakrzepicy i obrzęki nóg.
  4. Ustaw właściwy czas!
    Czyli ten w miejscu docelowym. Dzięki temu mózg szybciej zaadaptuje się do nowych warunków.
  5. Podróżuj wygodnie.
    Nie każdy z nas może sobe pozwolić na podróże w dresie, ale szykując się do wielogodzinnego lotu, pamiętaj o wygodnym (luźnym) ubraniu. W samolotach jest zimno, więc sweter i skarpetki to pozycje obowiązkowe w twojej torbie podręcznej. Wielu osobom w trakcie lotów puchną nogi, uwzględnij to przy doborze właściwego obuwia.
  6. Pomoce gadżety.
    Opaska na oczy, zatyczki do uszu, poduszka na szyję. To kilka elementów, które mogą znacząco podnieść komfort twojej podróży, warto też zabrać dobrą książkę, muzykę czy film „dla zabicia czasu”.
  7. Wschód vs. zachód.
    Na nasilenie objawów związanych z jet lagiem ma wpływ kierunek naszych podróży. Zdecydowanie lepiej znosimy podróże na zachód, gdzie warto zaplanować lądowanie około południa. Dzięki temu będziemy mieli jeszcze kilka godzin światła dziennego i naturalnie wejdziemy w rytm miejsca docelowego. Na pokładzie warto zjeść posiłek bogaty w białko np. jajka, nabiał, ryby mięso – pomogą w utrzymaniu aktywności. Jeśli zaś lecimy na wschód (skracanie doby jest dla naszego organizmu trudniejsze), warto umówić ważne spotkania na wieczór. Będziemy mieli wówczas najwięcej energii, a zdolność do koncentracji będzie najwyższa. Na pokładzie warto też się przespać, w czym może pomóc posiłek bogaty w węglowodany np. makarony czy ziemniaki.
  8. Nie podsypiaj.
    Po przylocie warto „przemęczyć się” do zmierzchu, tak, by nowy dzień zacząć już w naturalnym rytmie odwiedzanego miejsca, drzemki tylko wzmocnią jet lag. Weź orzeźwiający prysznic, jeśli możesz to idź na spacer. Słońce działa pobudzająco na nasz mózg. Postaraj się wejść w naturalny cykl dnia miejsca, do którego dotarłeś. Staraj się jeść lekkostrawne posiłki i pić świeże soki, aby uzupełnić wszystkie składniki odżywcze.
  9. Uważaj na leki.
    Jeśli nie masz doświadczenia w zażywaniu melatoniny lub innych leków regulujących cykl dobowy, to polecamy olejki eteryczne np. kilka kropli lawendy na poduszkę lub dodanych do kąpieli ułatwi zasypianie.
  10. Zasada 4h.
    Niezależnie, jak trudno jest ci przestawić się do nowego rytmu, staraj się zasnąć na co najmniej cztery godziny każdej nocy czasu lokalnego. Wtedy zachodzą w organizmie podstawowe procesy potrzebne do jego regeneracji. Ta minimalna dawka snu, pozwoli ciału zregenerować się i wejść we właściwy rytm dobowy.
  11. Podróżuj wzdłuż południków.
    Nie jest to może najbardziej biznesowa rada, ale może się przydać przy planowaniu urlopu. Jeśli jet lag daje ci w kość, to pozostanie w naszej strefie czasowej bądź zredukowanie różnicy do nie większej niż trzy godziny, pozwoli uniknąć wszystkich dokuczliwych dolegliwości z nim związanych.

Tekst pochodzi z raportu: „Radykalny sen: lepsze życie, lepszy biznes.”, który można pobrać TUTAJ.

Zamknij
W celu poprawienia jakości usług korzystamy z plików cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii Więcej informacji