Jak mieć dobry sen?

Zdrowie
sen
02.03.2020
02:30

Maksymalnie godzinę przed snem nie spoglądaj na świecące ekrany.

Idealnie, gdyby było to od dwóch do nawet trzech godzin. Wprowadź bezwzględną politykę „zero ekranów” – bez żadnych „ale”. Możesz schować telefon do szuflady.

Zachęcamy do rozszerzenia polityki: jeśli możliwe, niech twoja sypialnia będzie przestrzenią całkowicie wolną od ekranów. Usuń z niej telewizor.

Jeśli pracujesz na nocnej zmianie lub korzystasz z wielu urządzeń elektronicznych w nocy, rozważ noszenie okularów blokujących niebieskie światło lub zainstalowanie aplikacji (tam, gdzie jest to możliwe), która filtruje niebieską długość fal w nocy.

Wystaw się na dużą ilość jasnego światła w ciągu dnia. Nie tylko polepszysz swój sen, ale także nastrój i czujność w ciągu dnia.

Dużo się ruszaj. Aktywność fizyczna ma bardzo pozytywny wpływ na jakość naszego snu. Pozwala dotlenić organizm, poprawić krążenie krwi – zdrowszy organizm łatwiej będzie walczył z bezsennością. Ponadto zawsze dobrze się śpi po miło spędzonym dniu – zastrzyk hormonów szczęścia można zaaplikować sobie właśnie przy okazji treningu.

Gdy masz problemy z zaśnięciem – spróbuj zwiększyć swoją aktywność fizyczną i sprawdzić, czy to zadziała. Pamiętaj jednak, aby nie trenować tuż przed zaśnięciem. Pobudzonemu aktywnością fizyczną organizmowi trudno będzie szybko się wyciszyć i przejść w stan snu. Zanim puls i temperatura ciała się ustabilizują, może minąć dużo czasu. Warto zatem po treningu mieć chwilę na uspokojenie, relaksującą kąpiel i odpoczynek. Trening powinno się zakończyć ok. 3-4 godziny przed planowanym pójściem spać.

Negatywny wpływ na nasz sen ma również przetrenowanie. Zbyt duże obciążenie organizmu wpływa na przykład na układ odpornościowy i utrudnia zasypianie. Warto skupić się na tym, by stopniowo zwiększać intensywność swoich treningów, by nie doprowadzić do nadmiernego obciążenia nimi organizmu. Jeśli pojawią się z kolei problemy ze snem, związane z nadmiernym treningiem – warto zrobić sobie kilka dni przerwy, a po wznowieniu aktywności fizycznej – zmniejszyć czas i intensywność treningu.

Jeśli będziemy dobrze spać, możemy stopniowo zwiększać częstotliwość treningu. Nie tylko aktywność fizyczna dobrze wpływa na sen, ale i sen ma korzystny wpływ na kondycję fizyczną. Nie bez powodu mówi się, że „sen to połowa treningu” (Jarrod Shoemaker). Sportowcy, którzy się wysypiają, dają swojemu organizmowi czas na regenerację, co wpływa na osiąganie lepszych wyników.

Podsumowując:

  1. Usuń z sypialni urządzenia elektroniczne.
  2. Wprowadź politykę „zero ekranów” na godzinę przed snem.
  3. Wystaw się na dużą ilość jasnego światłą w ciągu dnia.
  4. Ruszaj się.
  5. Ostatni trening zakończ 3 godziny przed snem.

Tekst pochodzi z raportu: „Radykalny sen: lepsze życie, lepszy biznes.”, który można pobrać TUTAJ.

Zamknij
W celu poprawienia jakości usług korzystamy z plików cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii Więcej informacji