Człowiek o wielkim sercu

Po godzinach
strażak
05.03.2021
02:03

Mikołaj Górski, członek OSP

O tym, że ma wielkie serce społeczność ANG przekonała się już nieraz. Wspiera Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Halinowie, pomaga Kamiliańska Misja Pomocy Społecznej, ale to nie wszystko. Mikołaj Górski, bo o nim mowa, jest członkiem OSP Długa Kościelna Poznajcie naszego kolegę, który pomaganie i odwagę ma we krwi.

Mikolaj0.jpg

Dlaczego zdecydowałeś się dołączyć do OSP?

Od 14 roku życia udzielałem się w różnych organizacjach pożytku publicznego i w różny sposób pomagałem innym ludziom. Nie uważam, by to było coś niezwykłego. Pomoc innym jest czymś naturalnym – taki wzorzec wyniosłem z domu. W OSP Długa Kościelna, bo to właśnie w tej jednostce działam, członkiem był już mój brat i to on mnie w to wciągnął. Członkiem OSP jestem od 7 lat a od 5 lat jestem strażakiem czynnie uczestniczącym w działaniach ratowniczych.

MikolajG.jpg

Co trzeba zrobić, aby zostać członkiem OSP?

Aby zostać strażakiem czynnie uczestniczącym w działaniach ratowniczych trzeba przejść szkolenie podstawowe strażaków ratowników i zdać egzamin teoretyczny oraz praktyczny. Dodatkowo należy przejść szkolenie w specjalnej komorze dymowej. By móc brać udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych trzeba także posiadać zaświadczenie od lekarza medycyny pracy.

Mikolaj2.jpg

Co robi strażak OSP i czym różni się od strażaka zawodowego?

Strażak OSP robi praktycznie to samo co strażak zawodowy. Działamy współpracując po to, by pomagać ludziom. Ochotnicze straże pożarne dysponowane są do tych samych zdarzeń co Państwa Straż Pożarna. Są to miejscowe zagrożenia: wypadki, zalania, podtopienia, nagłe zatrzymanie krążenia itp. oraz pożary.

MikolajG2.jpg

Czy każdego dnia jesteś w OSP czy tu obowiązuje grafik? Pracujesz w OSP w weekendy?

W OSP, w którym działam nie mamy grafiku. Każdy ratownik, kiedy tylko może i jest w pobliżu przyjeżdża na wezwanie. W praktyce wygląda to tak, że dostajemy powiadomienie na telefon, że mamy przystąpić do akcji ratunkowej. W budynku straży uruchamiana jest syrena alarmowa, przez co osoby mieszkające w pobliżu, mogą szybko zareagować. Jeśli możemy i jesteśmy niedaleko zgłaszamy swoją dyspozycję i docieramy do jednostki, by jak najszybciej móc podjąć akcję.

Mikolaj 3.jpg

Co byś radził tym, którzy chcieliby zostać członkiem OSP?

Jeżeli ktoś chciałby dołączyć do OSP pierwszym krokiem będzie znalezienie jednostki, do której chce dołączyć. Następnie należy skontaktować się z działającymi tam strażakami, poznać, jak pracują i zdecydować, czy chce się zostać jednym z nich. Gdyby ktoś chciał poznać moją jednostkę zapraszam do obejrzenia filmu: https://www.youtube.com/watch?v=-JqO7JNrCBU&feature=share...

Warto zebrać więcej informacji na temat tego, jak w praktyce wygląda praca strażaka i z jakimi wyzwaniami się wiąże. Szczególnie, że jesteśmy na miejscu wypadków i wielu sytuacji, które wymagają od nas nie tyle odwagi co mocnych nerwów i pokładu spokoju.

Dziękujemy za rozmowę!

Zamknij
W celu poprawienia jakości usług korzystamy z plików cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii Więcej informacji