CINEMA PANDEMISO PREZENTUJE - Ludzkie dzieci

Kultura
24.07.2020
00:45

Czekając na nadzieję

Na całym świecie przestają się rodzić dzieci. Tak po prostu. Mijają lata i nic w tej sprawie się nie zmienia. Ludzkość, której – dosłownie – śmierć zaczyna zaglądać w oczy, reaguje jak na ludzkość przystało: sekty religijne wyrastają jak grzyby po deszczu, a wojny domowe i zamachy terrorystyczne to codzienność. Theo Faron (znakomity Clive Owen) sprawia wrażenie, jakby otaczający chaos kompletnie go nie ruszał. Tkwi w beznadziei i apatii do tego stopnia, że nawet na eksplozje bomb reaguje niemrawo. Wszystko zmieni się dopiero, gdy jego była partnerka, Julian (Julianne Moore), złoży mu ofertę nie do odrzucenia – ma zostać ochroniarzem pierwszej od 18 lat kobiety, która jest w zaawansowanej ciąży.

„Ludzkie dzieci” to stosunkowo luźna adaptacja powieści pod tym samym tytułem, autorstwa P.D. James, która polskiemu czytelnikowi zapewne kojarzy się przede wszystkim z literaturą kryminalną. Angielska pisarka – nawiasem mówiąc, nosząca tytuł baronessy – jest autorką poczytnej serii z inspektorem Adamem Dalglieshem w roli głównej. „Ludzkie dzieci”, co prawda kryminałem nie są, ale także niosą w sobie stosowny ładunek pesymizmu i ponurych refleksji na temat ludzkości. O ile jednak P.D. James skupiła się na drobiazgowym opisaniu społecznych realiów świata bez przyszłości, o tyle autor ekranizacji, Alfonso Cuarón, postawił na rozmach i sugestywność filmowej wizji. I wygrał. Wielka w tym zasługa autora zdjęć, Emmanuela Lubezkiego, jednego z najbliższych współpracowników, a zarazem przyjaciół reżysera. Za pomocą długich, niezwykle przemyślanych ujęć Lubezki dosłownie wciąga nas w głąb ekranu i sprawia, że razem z bohaterem wsiadamy do samochodu, czujemy smród śmieci, walających się po ulicach albo odruchowo schylamy głowę, słysząc świst kul.

Świat z „Ludzkich dzieci” wydaje się na tyle rzeczywisty i namacalny, że aż mróz chodzi po kościach, gdy sobie uświadomimy, że ludzkość dzieli od całkowitego wyginięcia zaledwie jedno pokolenie.

children-of-men__300_427.jpg


Ludzkie dzieci (Children of Men) (2006)
reż. Alfonso Cuaron
USA / Wielka Brytania

Zamknij
W celu poprawienia jakości usług korzystamy z plików cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii Więcej informacji